Anadolu Efes İstanbul Fabrikası Gezisi

09.05.2013 tarihinde Prof. Dr. Nazlı Arda eşliğinde İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden 40 kişi ile birlikte Efes İstanbul fabrikası gezildi. Gezinin amacı günümüz fermantasyon teknolojisi ve endüstriyel üretim sürecini yerinde görüp bilgilenmekti.

Merter’de bulunan fabrikaya gelindiğinde fabrikanın yetkilileri tarafından karşılandık. Verilen kulaklık ve koruyucu gözlükler ile fabrika iki grup halinde gezildi. Geçilen her ünitede üretim sürecinin aşamaları anlaşılır bir dil ile bizlere anlatıldı. Fabrikanın genel olarak malt binası, fermantasyon dinlendirme bölümü, arıtma tesisi, soğutma bölümü, depolama ve atık alanı, şişeleme bölümü gibi kısımları bizlere gösterildi. Verimli geçen bir geziden sonra katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu. Ardından fabrika ve Efes’in tanıtımının yapıldığı, çeşitli görsel efektler içeren sunumu izletildi. Günün kapanışında da bizlere defter ve kalem hediye edilerek güzel ve sorunsuz bir şekilde gezimiz sonlanmış oldu.

Bu etkinliğe katılanlar mayaların biyoteknolojik olarak nasıl kullanıldığını, fermantasyon sürecini ve bu süreçte kullanılan endüstriyel fermantörleri, büyük ölçekte ürün eldesini, bu süreçte uyulması gereken kuralları ve sterilizasyonu kullanım yerinde görerek gerçek bir deneyim elde etmiş oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir