II. Makale Günü Etkinliği

20 Kasım 2017 Pazartesi günü yılın 2.Makale Günü’nü gerçekleştiriyoruz!

 

Okulumuz akademisyenlerinden Yard. Doç. Dr. Çağatay Tarhan eşliğinde, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü MBG-II Öğrenci Laboratuvarı’nda interaktif olarak gerçekleştirilecek olan ikinci Makale Günü’nde ENCODE Projesiyle ilgili bir makaleyi okuyor olacağız.

 

Etkinlikten önce biraz ENCODE Projesinden bahsetmek gerekir ise,

ENCODE Projesi, İnsan Genom Projesi’nden sonraya yapılan en büyük proje olmakla beraber, Dünya çapında 400ü aşkın bilim insanıyla birlikte yürütülen araştırma 2003-2007 yıllarında deneme aşamalarından geçmiş bugün ise, şubat 2017 itibariyle dördüncü aşamasına geçmiştir.

Projenin amacı; dizilimi tamamlanmış insan genomundaki aktif ve inaktif bölgeleri belirlemenin yanında onların işlevlerini çözmektir. Daha açık konuşmak gerekirse insan genomundaki her nükleotidin bir biyokimyasal mekanizmayla bağı vardır ve ENCODE Projesi ile bu bağların çözülmesi hedeflenmiştir.

Projenin bir diğer adı, DNA Ansiklopedisidir.

 

Aşağıdaki linke tıklayarak, 20 Kasım Pazartesi günü okuyacağımız makaleye ulaşabilirsiniz. Gelmeden önce ön okuma yapmanız, aklınızdaki soruları not almanız önemle rica olunur.

( https://drive.google.com/file/d/1z1VAhRygCes1Id5EPxeIZJgfOqfX4Dm3/view )

 

Genetiğe ilgi duyan tüm İstanbul Üniversitesi öğrencisi arkadaşlarımız etkinliğimize davetlidir.

 

Bilimle kalmak dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir